Fortel Design

BŘIDLICE

Břidlice je označení pro usazené, částečně metamorfované horniny s jemnou zrnitostí vzniklé z jílovců a prachovců. Obsahuje především minerály, jako je biotit, muskovit a andalusit, může obsahovat také fosilie organismů. Břidlice bývají tmavších barev, jako šedá, zelená, fialová či černá. Vyznačují se dobrou rovinnou štěpností, takže z nich lze snadno vytvářet tenké desky. Je to kámen, který vyniká svou trvanlivosí a tvrdým povrchem.

Střešní břidlice, která byla dříve velmi oblíbenou krytinou, je v současnosti využívaná zejména na opravy historických staveb nebo pro specifické oblasti s tradičním použitím břidlice (např. Bretaň ve Francii a některé oblasti Belgie). Dříve se z nich vyráběly břidlicové psací tabulky, které se používaly ve školách, kde se na ně psalo křídou. Z břidlice se též vyrábí desky pro kulečníkové stoly.

Nyní je břidlice užívaná jako přírodní stavební kámen. Břidlicový obklad i dlažba  jsou velmi oblíbeným a estetickým doplňkem, který je vhodný jak do interiérů tak exteriérů na dlažby i obklady.