Fortel Design

ONYX

Onyx je přírodní materiál – odrůda křemene, který se podobá achátu a patří do odrůdy chalcedonu. Oproti chalcedonu má ale rovné pásky, které mohou být hnědé, černé či bílé.  Onyx nabízí široké spektrum tónů od hnědé přes medovou, bílou, zelenou až po rudou. Každý blok je unikátní co do intenzity odstínu, žilkování, velikosti zrna a stupně krystalizace. Onyx je jedinečný  polodrahokam, řadící se do vyšší cenové kateorie, u kterého nejvíce vynikne jeho možnost prosvětlení. Jedinečná není jen jeho neopakovatelná struktura, ale zejména světelná propustnost.

Tento kámen je využíván především v interiérech, a to například jako prosvětlená koupelnová stěna,  prosvětlená deska na stěně jako obraz, barový pul nebo kuchyňský ostrůvek apod.

Pokud chcete mít ve svém interiéru něco opravdu jedinečného - Onyx je to pravé.

Vzhledem k tomu, že kámen je velmi vzácný, výroba je vždy zakázková a řešení je vždy šito na míru pro daný projekt.

Trocha historie

Slovo onyx pochází z řečtiny a znamená nehet. Odkazuje tak na zásadní vlastnost tohoto kamene, jíž je průsvitnost. Už od starověku je považován za polodrahokam a byl užíván k výrobě šperků a liturgických předmětů. Z technického hlediska se jedná o sedimentární kámen, který prošel procesem transformace v důsledku působení tepla. Proto bývají onyxová naleziště malá a nesnadno vytěžitelná. Moderní vyhledávací, těžební, manipulační a přepravní technologie spolu se sofistikovanými výrobními procesy nám dnes umožňují získávat bloky a tabule značných rozměrů. Díky tomu lze tento polodrahokam použít nejen k výrobě šperků, ale též k dotváření luxusních interiérů. Jeho výjimečné vlastnosti dokáží vytvořit unikátní a neopakovatelné instalace.